دانلود پروژه با عنوان چرخ دنده

charkh dande

دانلود پروژه با عنوان چرخ دنده

توضیحات:

نام فایل : پروژه با عنوان چرخ دنده

زبان:فارسی

تعداد صفحات: ۱۱۹ صفحه

فرمت: word

قیمت : ۸۳۰۰۰ ریال

چرخ دنده و تاریخچه آنها

چرخ دنده وسیله‌ای است برای انتقال توان دورانی از یک محور به محور دیگر که طی آن مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی و یا جهت چرخش و یا راستای محوری می‌تواند تغییر کند. تسمه و زنجیر نیز همین کار را می کنند اما با کیفیتی متفاوت.

در ابتدا از چرخ دنده ها استفاده می شد اما دندانه ها به شکل امروزی نبودند و معایب زیادی داشتند تا با کشف یک منحنی جدید به عنوان دندانه(یعنی:منحنی اینوولوت) چرخ دنده ها تکامل پیدا کردند.

کاربرد چرخ دنده برای نخستین بار در ایران مربوط به دوره پس از اسلام است .  یکی از موارد کاربرد اولیه چرخ دنده استفاده ازآن در چرخ بالا برنده آب (دولاب یا چرخ ایرانی )بوده است که به کمک دو چرخ چوبین دنده دار حرکت را از یک جهت به جهت دیگر با زاویه قائمه منتقل می کرد .

از زمان دقیق استفاده از چرخ دنده ها آگاهی نداریم ولی از حدود سه هزار سال پیش انسان ها از دندانه های چرخ دنده ای درگیر استفاده می کردند.

به نظر می رسد که نخستین چرخ دنده ها از چوب ساخته شده اند. نمدن های قدیم از چرخ دنده ها استفاده های مختلفی می نمودند به عنوان مثال رومیان از چرخ دنده های چوبی در آسیاب ها برای انتقال نیرو استفاده می کردند و یا یونانیان برای ادوات نجومی خود چرخ دنده های کوچکی از جنس فلزات می ساختند.

در زمان قرون وسطی نیز از چرخ دنده ها در آسیاب های آبی استفاده می شد و با اختراع ساعت ، انواع چرخ دنده ها از کوچک و بزرگ در ساعت های مختلف استفاده می شد.

در قرن هجدهم با آغاز انقلاب صنعتی در اروپا نیاز به استفاده از مدل های ریخته گری کاملا دقیق که از دندانه و پره و توپی تهیه شده بودند چرخ دنده های دقیقی از جنس چدن ساخته شده اما این پایان کار نبود با اختراع ماشین تراش و سپس ماشین چرخ دنده تراشی انقلاب جدیدی در صنعت چرخ دنده سازی آن زمان ایجاد شد و با استفاده از این ماشین ها چرخ دنده های دقیق تری از جنس فولاد و چدن ساخته شد.

83,000 ریال – خرید